Czarnuszka – właściwości, działanie, stosowanie
Co to jest czarnuszka? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które po raz pierwszy spotykają się z tym produktem. Tymczasem czarnuszka to nic innego jak roślina posiadająca charakterystyczne czarne ziarenka o korzystnych dla ludzkiego organizmu właściwościach. Jest ona znana i ceniona od tysiącleci. Starożytni władcy egipscy życzyli sobie być chowani z czarką oleju z jej nasion, który uważali za życiodajny napój. Już wtedy była cenionym składnikiem w produktach medycyny ludowej i w kosmetyce. Krążyło nawet powiedzenie, że potrafi wyleczyć wszystko oprócz śmierci. Oczywiście przypisywanie czarnuszce aż takich właściwości zdrowotnych jest nieuzasadnione, ale zawiera ona wiele składników pozytywnie wpływających na zdrowie, które powodują, że zasługuje na miano superfood. Poznaj jej działanie, właściwości i zastosowanie.
Czarnuszka — pochodzenie
Czarnuszka siewna, zwana także czarnym kuminem, czarnuchą, kąkolnicą czy panną w zieleni, pochodzi z południowo-wschodniej Azji i z Azji Mniejszej. Występuje też naturalnie w Europie Południowo- Wschodniej. Uprawia się ją również w Polsce, ale na niewielką skalę.
Nasiona czarnuszki możesz dziś kupić w sklepie purella.pl. Ta smaczna przyprawa kuchni Bliskiego Wschodu i indyjskiej, sprowadzana jest z terenów Indii oraz Ugandy. To produkt naturalnie bezglutenowy, odpowiedni dla wegan.
Czarnuszka — właściwości
Czarnuszka i jej nasiona są źródłem tiaminy, czyli witaminy B1, która przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Oprócz tego zawarte w niej: witamina C, żelazo oraz cynk pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Czarny kumin ma również wysoką zawartość błonnika pokarmowego oraz jest źródłem białka.
Czarnuszka zawiera również inne witaminy i minerały, takie jak: witaminy A, E i F oraz liczne związki mineralne, w tym magnez, wapń, potas, dzięki którym korzystnie wpływa na układ nerwowy oraz samopoczucie psychiczne i kondycję fizyczną tzn. przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Ma właściwości antystresowe, dzięki witaminie E. Wspiera także funkcjonowanie układu pokarmowego, dlatego często można spotkać czarnuszkę jako składnik suplementów na odchudzanie, trawienie i drogi pokarmowe.
Czarnuszka — działanie
Wiesz już, jakie są właściwości czarnuszki. Ma działanie antyoksydacyjne. Właściwości ochronne wynikają z zawartych w niej:
• fosfolipidów,
• fitosterolów,
• flawonoidów,
• saponinów,
• różnorodnych kwasów tłuszczowych,
• białek (zawiera aż osiem z dziewięciu niezbędnych aminokwasów),
• węglowodanów,
• alkaloidów,
• wspomnianych powyżej witamin i związków mineralnych.
Z tych względów czarnuszka ma szerokie zastosowanie, cieszy się popularnością w przemyśle kosmetycznym i spożywczym.
Czarnuszka — zastosowanie
Czarnuszka to produkt, który znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach m.in w kuchni, kosmetyce i lecznictwie. W trakcie gotowania możesz nieraz po nią sięgnąć, by wzbogacić swoje posiłki o wyjątkowe właściwości, którymi charakteryzują się te małe, czarne nasionka. A podczas wieczornej pielęgnacji twarzy, czy włosów- również możesz sięgnąć po kosmetyki z dodatkiem czarnuszki. Warto wprowadzić czarnuszkę jako superfood do codzienności i cieszyć się jej wspomagającym działaniem na organizm człowieka.
Czarnuszka w kosmetyce
W kosmetyce zastosowanie znajduje głównie surowiec czarnuszki w postaci oleju, który można używać bezpośrednio na skórę. Powstałe z niej preparaty mają właściwości przeciwtrądzikowe, ujędrniające skórę oraz redukujące zmarszczki. Zawartość antyoksydantów opóźnia starzenie się skóry i reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejszając w efekcie przetłuszczanie się cery.
Z czarnuszki produkowane są także kosmetyki o właściwościach nawilżających, antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Olej z jej nasion można spotkać w niektórych szamponach. Ich regularne stosowanie poprawia elastyczność, odżywienie i połysk włosów.
Czarnuszka w kuchni
Czarnuszka siewna to roślina o wielu cennych właściwościach, dlatego warto ją stosować w kuchni. Tutaj najlepiej sprawdzają się nasiona, które charakteryzują się intensywnym korzennym zapachem i ostrym nieco podobnym do pieprzu smakiem. Poniżej kilka sposobów na to, jak wkomponować ją do codziennej diety.
1. Dressing do sałatek. Czarnuszkę możesz połączyć z dowolnymi składnikami, np. sokiem z cytryny, miodem, olejem lub oliwą, solą, ząbkiem czosnku itp. Wszystko zależy od pomysłu i produktów, które masz zamiar polać dressingiem. Za każdym razem możesz uzyskać inny smak!
2. Przyprawa do mięs. Nasiona czarnuszki w połączeniu z innymi składnikami jak miód, olej i inne przyprawy mogą służyć jako marynata. W tradycyjnej kuchni indyjskiej są one niezbędnym składnikiem dań z jagnięciny, zup czy sosów. W polskiej kuchni sprawdzą się równie dobrze.
3. Używana zamiast pieprzu. Ze względu na smak zmielone nasiona czarnuszki mogą zastąpić pieprz. Dodatkowym atutem jest tutaj uzyskany nieco korzenny smak.
4. Posypka na kanapki. Nasiona czarnuszki świetnie podkreślą smak serów, twarożków, różnego rodzaju past lub hummusu. Można je też zmieszać z innymi ziarnami, np. chia, sezamem czy słonecznikiem.
5. Dodatek do wypieków. Domowe bułki czy chleby posypane prażonymi nasionami czarnego kuminu zyskają smaczną i bogatą w witaminy skórkę. Podobnie jak przy kanapkach możesz użyć różnych mieszanek ziaren.
Podsumowanie
Czarnuszka dzięki swoim niezwykłym właściwościom w pełni zasługuje na miano zdrowej żywności. Warto wprowadzić ją do swojej codziennej diety. Jeśli jej smak jest dla Ciebie zbyt intensywny, możesz robić to stopniowo, korzystając z licznych możliwości jej stosowania w kuchni.