Dlaczego warto włączyć masło orzechowe do diety?
Masło orzechowe może być zrobione z różnych rodzajów orzechów, najczęściej jednak możemy kupić masła z orzechów arachidowych, czyli ziemnych. Każdy znajdzie swoje ulubione, ponieważ rodzajów takich maseł jest naprawdę sporo. Dostępne są masła z kawałkami orzechów, masła aksamitne, a nawet masła z dodatkami, na przykład kokosowe (BeRAW Peanut butter Coconut) lub kawowe.
Dowiedz się:
- jakie jest najlepsze masło orzechowe,
- ile kalorii ma masło orzechowe,
- dlaczego warto dbać o obecność kremów z orzechów w diecie,
- jak można wykorzystać masło orzechowe.
Masło orzechowe - właściwości i wartości odżywcze
Właściwości i wartości odżywcze masła orzechowego z dobrym składem są podobne do właściwości i wartości orzechów, z których dane masło jest zrobione. Mamy więc tutaj sporo białka (około 30%), witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Masło orzechowe jest produktem lubianym przez osoby zwracające uwagę na indeks glikemiczny – jest on niski ze względu na niską zawartość węglowodanów.
Ile kalorii ma masło orzechowe?
100 gramów tego przysmaku to około 600-700 kalorii. Łyżka masła orzechowego ma więc ponad 100 kalorii. Chociaż kaloryczne, jest jednak bardzo zdrowe. Dzięki tłuszczom nienasyconym pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi i korzystnie działa na pracę serca. Podobnie jak orzechy, masła z nich poprawiają funkcjonowanie mózgu i koncentrację.
Czy można jeść masło orzechowe codziennie?
Masło orzechowe można jeść na tak wiele różnych sposobów, że wiele z nas ma ochotę jeść je codziennie. Czy jest to jednak zdrowe? Wszystko zależy od konkretnej osoby, jej stanu zdrowia i przede wszystkim od tego, jak wygląda całościowa dieta. Niewielka ilość kremu z orzechów w codziennej diecie będzie zdrową przekąską. Pamiętajmy jednak, że w odżywianiu ważna jest różnorodność. Warto dbać o dostarczanie sobie tłuszczy w różnych formach. Jedzenie masła orzechowego w bardzo dużych ilościach i ograniczanie w ten sposób innych składników, nie będzie z pewnością korzystne. Nawet zdrowe produkty spożywane w zbyt dużych ilościach, mogą nie mieć dobrego wpływu na organizm
Masła, podobnie jak orzechy, w diecie lekkostrawnej nie są wskazane. Uważać na nie powinni również alergicy. Orzechy w diecie keto są z kolei bardzo pożądane i dla wielu osób odżywiających się w ten sposób są one codziennym składnikiem diety.
Orzechy ziemne, włoskie, laskowe - jaki krem z orzechów wybrać?
W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy mnóstwo produktów z etykietą „masło orzechowe”. Jakie wybrać? Decydując się na konkretny rodzaj masła, najlepiej kierować się głównie smakiem. Najpopularniejsze i najtańsze jest masło z orzechów ziemnych (BeRAW Peanut butter Smooth). Możemy je dostać w różnych wariantach smakowych.
Masła orzechowe z orzechów włoskich (Orzechy włoskie Bakalland) czy laskowych są nieco droższe i równie smaczne. Co istotne, rodzaj orzecha ma wpływ na konsystencję masła. Krem z orzechów laskowych jest bardziej płynny, dzięki czemu świetnie się sprawdza do polewania deserów. Do smarowania kanapek najlepiej jednak wykorzystuje się masło z orzechów ziemnych.
Niezależnie od tego, jakie masło wybierzemy, sprawdzajmy jego etykietę. W składzie powinny znajdować się orzechy, ewentualnie dodatki, takie jak kokos, jeśli masło jest smakowe. Nie kupujmy maseł, które zawierają cukier czy olej palmowy. Nie będzie to niestety zdrowy wybór.
Dlaczego masło orzechowe to superfood dla sportowców?
Orzechy w diecie sportowców odgrywają szczególną rolę. Osoby bardzo aktywne potrzebują produktów wysokoenergetycznych i wysokoodżywczych. Orzechy, a więc i kremy z orzechów, dostarczają im dużej ilości białka. Są też źródłem ważnych dla nich minerałów, między innymi wapnia, fosforu, potasu czy magnezu.
Masła orzechowe to również źródło dobrych tłuszczów. Dzięki temu są nie tylko smacznym i szybkim sposobem na podbicie wartości kalorycznej posiłku, ale też sposobem na dostarczenie omega-3. Te wartościowe kwasy mają zaś w diecie sportowców szczególną rolę. Obniżają stres oksydacyjny, działają przeciwzakrzepowo i wspierają układ immunologiczny.
Jak można wykorzystać masło orzechowe w kuchni?
Masło orzechowe to produkt, który świetnie smakuje na kanapce. W Ameryce popularna jest wzbogacona wersja kanapki z masłem orzechowym – masło smaruje się tam dodatkowo dżemem. Warto spróbować.
Samo masło, nieważne z których orzechów, świetnie sprawdza się też jako składnik rozmaitych dań. Do czego masło orzechowe może być dodawane? Na przykład do owsianek, musli , koktajli czy naleśników. Sprawdza się też jako przekąska – możemy użyć go jako dipu do warzyw lub posmarować nim plasterki jabłka. W internecie znajdziemy liczne przepisy z masłem orzechowym, na przykład na pyszne ciasteczka i muffinki. Składnik ten zawierają też często batony proteinowe.
Kremy orzechowe można kupić w każdym sklepie, ale można je też robić.
Jak zrobić masło orzechowe?
Wystarczy wybrać orzechy i je zblendować. Sam proces jest prosty i krótki, niezbędny jest jednak mocny blender. A jak przechowywać masło orzechowe zrobione samodzielnie? Najlepiej trzymać je w słoiku, w chłodnym miejscu. Kupione czy zrobione – masło orzechowe jest nie tylko pyszne, ale też zdrowe. Warto korzystać z tego wartościowego przysmaku.
Bibliografia:
Michniewicz M., Lesiów T., Przekąski nie tylko dla turystów. Praca przeglądowa, w: Nauki Inżynierskie i Technologie. Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 2021, nr 37.
Stróżyk A., Pachocka L., Orzechy jako istotny składnik diety sportowców, Probl Hig Epidemiol 2016, 97(4): 328-334.
Goluch Z. i in., Znaczenie orzechów w diecie człowieka, w: Nauki Inżynierskie i Technologie. Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 2019, t. 4 (35).
Ciemniewska-Żytkiewicz H. i in., Wartość odżywcza orzechów oraz ich znaczenie w diecie, w: Postępy techniki przetwórstwa spożywczego 1/2014.
Kulik K., Waszkiewicz-Robak B., Orzechy jadalne jako źródło składników bioaktywnych, w: Karwowska M., Gustaw W. (red.), Trendy w żywieniu człowieka, Kraków 2015.