Dobra dieta na trądzik - jak może pomóc w walce o lepszą cerę? Dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny
Trądzik to problem skórny, który może powodować powstawanie kilku rodzajów guzków na powierzchni skóry. Guzki te mogą tworzyć się w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej występują na twarzy, szyi, plecach i ramionach. Trądzik zazwyczaj jest wywoływany przez zmiany hormonalne w organizmie, dlatego najczęściej występuje u starszych dzieci i nastolatków przechodzących okres dojrzewania. Niestety coraz częściej problem ten dotyczy osób dorosłych. Zarówno występowanie, jak i walka z trądzikiem bardzo mocno zależne są od diety, jaką stosujemy.
Ciało każdego człowieka jest inne, dlatego potrzebne jest indywidualne podejście. Niektórzy ludzie zauważają, że po zjedzeniu pewnych pokarmów, trądzik pojawia się częściej. Dlatego pod nadzorem lekarza i dietetyka pomocne może być eksperymentowanie z dietą, aby zobaczyć, co jest dla Ciebie najlepsze. Planując jadłospis, zawsze bierz pod uwagę wszelkie alergie lub nadwrażliwości pokarmowe.
Dieta na trądzik – najnowsze badania
Największym wnioskiem z ostatnich badań nad dietą i trądzikiem jest to, że dobrze zbilansowana dieta o niskiej zawartości cukru jest idealna do zmniejszania stanu zapalnego i regulacji poziomu hormonów (a tym samym sebum).
Należy zwrócić uwagę na eliminację z diety cukru i produktów szybko podnoszących stężenie glukozy w organizmie tzw. z wysokim indeksem glikemicznym. Kiedy stężenie glukozy we krwi szybko wzrasta, organizm uwalnia insulinopodobny czynnik wzrostu 1 (IGF-1). Nadmiar IGF-1 we krwi może powodować, że gruczoły łojowe wytwarzają więcej sebum. Zwiększają wtedy mryzyko trądziku i stanów zapalnych. Takie produkty to nie tylko słodycze, ale też białe pieczywo, biały makaron, biały ryż i bardzo słodkie owoce.
Uważa się również, że czekolada pogarsza trądzik, ale nie ma wystarczającej liczby wysokiej jakości badań, aby to potwierdzić.
Trądzik a nabiał – co mówią badania?
Niektóre badania sugerują, że picie mleka może wiązać się ze wzrostem wyprysków trądzikowych. W tych badaniach wszystkie rodzaje mleka krowiego (pełne, niskotłuszczowe i odtłuszczone) zostały powiązane z trądzikiem. Dlaczego mleko krowie może zwiększać lub pogarszać trądzik, wciąż pozostaje tajemnicą. Jedna z teorii głosi, że niektóre hormony w mleku powodują stany zapalne w organizmie. Zapalenie może zatykać pory, prowadząc do trądziku. Jednak potrzeba więcej badań, aby wiedzieć to na pewno.
Chociaż mleko krowie może zwiększać ryzyko rozwoju trądziku, żadne badania nie wykazały, że produkty wytwarzane z mleka, takie jak jogurt lub ser, prowadzą do większej liczby wyprysków.
Rezygnując z mleka, zadbaj o wapń z takich produktów jak: zielone warzywa liściaste, mak, sezam, migdały, orzechy laskowe, komosa ryżowa, algi morskie oraz super foods camu camu i baobab.
Dieta przy trądziku – ostre przyprawy
Nie ma żadnych dowodów sugerujących, że samo jedzenie pikantnych potraw powoduje pojawienie się trądziku. Są jednak inne czynniki, które prowadzą do tych problemów skórnych. Każde jedzenie, które zwiększa prawdopodobieństwo pocenia się (w tym pikantne potrawy) lub rozszerza pory (powodując zaskórniki), może powodować trądzik. Ponadto niektóre pikantne potrawy niekiedy zawierają kwaśny likopen, który może powodować podrażnienie skóry oraz wpływać na pojawienie się trądziku na całej twarzy.
Ta sama substancja chemiczna może spowodować, że nasza reakcja zapalna stanie się niestabilna, prowadząc do wzrostu hormonu wywołującego stan zapalny i prostaglandyny E2 (PGE2). To nie jedyny powód, dla którego pikantne potrawy powodują dyskomfort na skórze.
Spożywanie ostrego jedzenia aktywuje gruczoły łojowe. Gruczoły łojowe produkują sebum znajdujące się pod naszą skórą. Powoduje to zatkane pory, które stanowią pożywkę dla bakterii.
W swojej diecie na trądzik stosuj łagodne zioła i przyprawy. Możesz wykorzystać prozdrowotną czarnuszkę która doskonale sprawdza się jako zamiennik ostrego pieprzu.
Dodatkowo ze swojej diety wyeliminuj alkohol oraz słone potrawy.
Co jeść na trądzik – co włączyć do swojej diety? Rady od dietetyka
Spożywaj pokarmy o niskim indeksie glikemicznym
Udział takich produktów może zmniejszyć ryzyko wystąpienia trądziku. Węglowodany złożone o niskim indeksie znajdują się w pełnoziarnistych produktach zbożowych, naturalnych płatkach, roślinach strączkowych, większości warzyw i owoców, orzechach i ziarnach.
Włącz do diety produkty bogate w cynk oraz witamina A i E
Źródła tych cennych składników to: żółte i pomarańczowe owoce i warzywa, takie jak marchew, morele i słodkie ziemniaki, szpinak i inne ciemnozielone i liściaste warzywa. A także pomidory, jagody, nasiona dyni, fasola, groch i soczewica, łosoś, makrela i inne rodzaje tłustych ryb. Znajdziesz je również w orzechach, komosie ryżowej, owocach morza oraz superfood jagody acai i chlorelli.
Innym ważnym minerałem w rozwoju skóry jest cynk. Działa także w regulacji metabolizmu i poziomu hormonów. Można zmniejszyć nasilenie trądziku poprzez zwiększenie spożycia pokarmów zawierających witaminę A i E. Przed zażyciem suplementów witaminy A należy porozmawiać z lekarzem. Lepiej czerpać te witaminy z pożywienia.
Spożywaj produkty bogate w przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe omega-3
Omega-3 to rodzaj tłuszczu występującego w niektórych roślinach i źródłach białka zwierzęcego, takich jak ryby morskie i jaja. Przeciwutleniacze to substancje chemiczne, które neutralizują szkodliwe toksyny w organizmie. Uważa się, że razem kwasy omega-3 i przeciwutleniacze zmniejszają stany zapalne. Włącz do diety zielone warzywa liściaste, chlorelle, która chłonie jak gąbka toksyny z naszego organizmu oraz siemię lniane, nasiona chia i czarnuszkę.
Pij więcej wody i zieloną herbatę
Utrzymywanie nawodnienia to podstawa. W końcu nasze ciało składa się w 60% z wody, więc nic dziwnego, że musisz pić wystarczającą ilość wody, aby zoptymalizować procesy fizyczne. Woda jest podstawą zdrowej, czystej skóry, więc staraj się wypijać 8 szklanek każdego dnia. Wprowadź nawyk picia zielonej herbaty, która ma działanie przeciwzapalne.
Zwróć uwagę na probiotyki i odpowiednią pracę jelit
Oto odpowiedzi na ponad połowę wszystkich problemów skórnych. Zdrowe trawienie ma kluczowe znaczenie w zmniejszaniu stanu zapalnego, a w konsekwencji zmniejszaniu występowania trądziku. Stosuj żywność probiotyczną i prebiotyczną- fermentowane produkty mleczne, kiszonki, baobab. Możesz wspomagać się herbatką superherbs na trawienie, która zawiera korzystne zioła.
Podsumowanie
Najlepszą radą dietetyczną w walce z trądzikiem wydaje się być spożywanie zdrowej, zbilansowanej diety bogatej w świeże owoce i warzywa, zdrowe źródła białka i produkty pełnoziarniste.