Najpopularniejszy fakty i mity na temat czekolady. Dr n o zdr. Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny
Kiedy byliśmy mali, nasi rodzice mówili nam, że czekolada jest bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia. Dorastaliśmy, obwiniając czekoladę za przybieranie na wadze, ubytki w zębach i bóle głowy, nie mając dowodów na to, że czekolada jest bezpośrednią ich przyczyną. Dla większości z nas czekolada to przyjemność numer jeden. Ale ta przyjemność ma swoją cenę, prawda? W końcu czy czekolada nie jest dla nas zła, pełna kofeiny i tłuszczów nasyconych? Nie tak szybko – nowe badania wykazały, że mimo wszystko czekolada może być częścią zdrowej diety.
Podzielę się z Tobą kilkoma naukowo udowodnionymi mitami i faktami na temat czekolady.
Mit: Czekolada zawiera dużo kofeiny i jest szkodliwa dla serca
Fakt: Czekolada zawiera kofeinę, ale w bardzo małych ilościach. Herbata i kawa są bogatsze w kofeinę niż czekolada. Proces produkcji czekolady obniża działanie kofeiny dzięki mieszaniu kakao z innymi składnikami. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne przeprowadziło badania i wykazało, że ziarna kakaowe zawierają polifenole, które są organicznymi substancjami chemicznymi i faktycznie są korzystne dla serca i zapobiegają zawałom serca, ułatwiając krążenie krwi. Ciemna czekolada ma największą ilość ziaren kakaowych, dzięki czemu jest najlepszym rodzajem czekolady dla naszego serca. Tabliczka czekolady zawiera tyle kofeiny co filiżanka kawy bezkofeinowej.
Mit: Osoby z cukrzycą muszą porzucić jedzenie czekolady
Fakt: Badania dowiodły, że czekolada ma niski indeks glikemiczny, a ciemna czekolada może poprawiać wrażliwość na insulinę. W rzeczywistości osoby z cukrzycą nie powinny unikać czekolady, ale konsumpcja ciemnej czekolady jest lepsza od białej i mlecznej, ponieważ zawiera wysoki procent ziaren kakaowych.
Mit: Czekolada powoduje przyrost masy ciała
Fakt: Czekolada sama w sobie nie tuczy. Brak umiaru ogólnie w spożyciu wszelkich produktów może powodować przyrost masy ciała. Przeciętny batonik zawiera 220 kalorii, więc można go włączyć od czasu do czasu do zdrowej diety. Spożywanie okazjonalne kawałka czekolady może zmniejszyć ryzyko ciężkiego objadania się, które może wystąpić, gdy czujesz się pozbawiony ulubionych potraw. Doskonale sprawdzą się też kruszone ziarna surowego kakao.
Mit: Czekolada nie ma żadnych korzyści zdrowotnych
Fakt: Udowodniono, że oprócz wyżej wymienionych polifenoli, czekolada jest bogata w magnez, żelazo, cynk i miedź. Ciemna czekolada jest uważana za produkt dobrze wpływający na pracę układu sercowo-naczyniowego, środek przeciwstresowy oraz stymulator mózgu.
Mit: Czekolada powoduje próchnicę
Fakt: Czekolada zawiera składniki antybakteryjne, które zwalczają próchnicę zębów i powstrzymują rozprzestrzenianie się bakterii w jamie ustnej. Same słodycze nie są odpowiedzialne za próchnicę. Ubytki powstają, gdy bakterie w jamie ustnej metabolizują cukry i skrobię z dowolnego rodzaju żywności (napojów gazowanych, cukierków, soków, chleba, ryżu i makaronu) w celu wytworzenia kwasu. Ten kwas następnie zjada szkliwo zęba, powodując ubytek. Zawartość białka, wapnia i fosforanów w mlecznej czekoladzie może mieć korzystny wpływ. Ale mimo wszystko myjmy zęby po spożyciu czekolady i innych słodyczy.
Mit: Czekolada powoduje trądzik
Fakt: Niezależnie od tego, co wciąż mówią twoi rodzice lub dziadkowie, badania przeprowadzone w ciągu ostatnich 20 lat wyeliminowały czekoladę jako przyczynę trądziku. Obecnie uważa się, że trądzik jest spowodowany przez połączenie wysokiego poziomu bakterii i oleju wytwarzanego na skórze. Dieta może pomóc poprawić jakość skóry.
Mit: Czekolada podnosi stężenie złego cholesterolu
Fakt: Główny tłuszcz w czekoladzie to kwas stearynowy, który jest głównym składnikiem masła kakaowego, który nadaje czekoladzie konsystencję „rozpływającą się w ustach”. Badania pokazują, że nie podnosi złego cholesterolu (LDL). W rzeczywistości jedzenie umiarkowanej ilości czekolady podnosi poziom dobrego cholesterolu (HDL).
Mit: Czekolada pobudza potencję seksualną (afrodyzjak)
Fakt: Być może Aztekowie jako pierwsi uwierzyli w związek między czekoladą a uczuciami miłosnymi. Jednak naukowcy nie znaleźli żadnych dowodów na poparcie tego twierdzenia.
Czekolada – superfood tak czy nie?
ZDECYDOWANIE TAK!
Zła reputacja czekolady powoli się zmienia, a badania pokazują, że czekolada spożywana z umiarem może być częścią ogólnie zdrowego stylu życia.
Nadmierne spożywanie wszelkiego rodzaju żywności, nawet czekolady ze wszystkimi jej korzyściami zdrowotnymi, zamieni się we wroga dla Twojego zdrowia. Wybieraj czekoladę z minimum 70% zawartością czekolady.
Zaprzyjaźnij się z naturalnym kakao i gorzką czekoladą
Ciężko znaleźć dziecko i dorosłego, którzy nie lubią czekolady. Niektórzy wręcz twierdzą, że jest ich uzależnieniem i nie potrafią z niej rezygnować. Ale czy trzeba rezygnować z czekolady? Oczywiście chodzi o rodzaj czekolady i jej ilość, jaką spożywamy. Ale zacznijmy od kakao, bo to z niego składa się czekolada.
Kakao to bomba magnezu. 100g kakao pokrywa zapotrzebowanie na żelazo aż w 100%! Kakao ma bardzo dużo antyoksydantów, 21 razy więcej niż zielona herbata i fioletowe owoce. Związki te walczą w naszym organizmie z powstającymi chorobami, a nawet ze skutkami stresu i zanieczyszczenia powietrza.
Kakao zawiera tryptofan, jest to taki związek, który powoduje wytwarzanie serotoniny w naszym organizmie, czyli hormonu szczęścia.
Kakao zawiera również żelazo. To składnik, który dba o to, żeby nasza krew była zdrowa.
Jakie kakao wybierać? Absolutnie nie te słodkie. Kakao do rozpuszczania na mleku ma bardzo dużo cukru. W 1 łyżce aż ¾ łyżeczki cukru. To tak naprawdę napój kakaowy, a nie prawdziwe zdrowe kakao.
Kakao musi być bardzo ciemne i niestety bardzo gorzkie. Najlepiej wybierać takie kakaa, które na swoim opakowaniu ma napis SUROWE. Surowe kakao jest fermentowane i suszone, dlatego nie traci swoich właściwości tak jak zwykłe kakao przez palenie.
Wybierając tabliczkę czekolady, zawsze zwracaj uwagę, aby była to czekolada gorzka z minimalną zawartością kakao 70%. Czekolada im bardziej gorzka tym zawiera więcej zdrowego kakao. Nie da się takiej czekolady zjeść za dużo tak jak w przypadku mlecznej. Pamiętajmy, że wszelkie mleczne czekolady, na pierwszym miejscu w swoim składzie posiadają cukier, a biała czekolada to samo mleko w proszku! Mleczna czekolada w tabliczce ma ponad 10 łyżeczek cukru.
Dobra czekolada ma polifenole tak jak fioletowe owoce. Dzięki temu już 2 kostki czekolady dbają o nasze serce, poprawiają nastrój, koncentracje, zdolności poznawcze, wydolność podczas aktywności fizycznej.
Nie sięgaj po czekoladę, jak jesteś głodny!
Zjesz jej wtedy za dużo, bo uwaga potrafi uzależniać swoim smakiem. Lepiej długo delektować się na języku kosteczką albo pysznym kakao. Czekoladę lub kakao można dodawać do porannej owsianki, pyszne, ciepłe kakao wypić przed snem, albo przygotować z rodzicami smaczne ciasto czekoladowe. Uwaga tylko nie dosładzajmy produktów z kakao i czekoladą zwykłym, białym cukrem. Możemy użyć miodu albo syropu z agawy, a do ciasta czekoladowego dodać suszone, słodkie owoce.