Dieta na piękne włosy, skórę i paznokcie
Zdrowa dieta to ważny element Twojej codzienności. Często myślisz o niej jedynie jako o sposobie na zredukowanie wagi i zgubienie „nadprogramowych kilogramów”, ale prawda jest taka, iż dieta ma ogromny wpływ na cały organizm człowieka. Dobrze zbilansowanej diecie zawdzięczasz na przykład zdrowe, gęste włosy, mocne paznokcie, lśniącą cerę czy gładką skórę. I choć często próbujesz ratować się kosmetykami i drogimi zabiegami, to jeśli nie zatroszczysz się o podstawy – a należy do nich zadbanie o siebie „od środka” – na niewiele mogą się zdać jakiekolwiek zewnętrzne „wspomagacze”.
Jeżeli borykasz się z kruchymi i łamliwymi paznokciami, masz wypadające włosy i suchą skórę, prawdopodobnie potrzebujesz odpowiedniej diety – diety na piękne włosy, skórę i paznokcie. Dlatego podpowiemy Ci dziś, jak wzbogacić jadłospis, aby Twoje problemy zniknęły i aby cieszyć się pięknymi, gęstymi włosami oraz zdrowo wyglądającą skórą i paznokciami.
Zwrócimy też uwagę na niedobory, które mogą zaszkodzić Twojemu organizmowi i przyczynić się do powstawania problemów z włosami, skórą czy paznokciami, a także na produkty, które z pewnością nie służą zdrowiu. Oczywiście przedstawimy także te dobre – bogate w witaminy i minerały – dzięki którym Twoje problemy zmniejszą się lub całkowicie znikną.
Jakie są przyczyny łamliwych paznokci?
Jak to w przypadku wielu problemów z ludzkim organizmem bywa, przede wszystkim może chodzić o niedobory pewnych cennych i niezbędnych dla zdrowia składników. Jeżeli nie dostarczasz swojemu organizmowi odpowiedniej dawki witamin i minerałów, odbija się to właśnie na wyglądzie. Jednym z objawów takich niedoborów są łamliwe paznokcie, słaba płytka, a także zmiany „wizualne”, takie jak białe plamki na paznokciach czy zniekształcenia płytki i jej rozdwajanie się.
U osób borykających się z problemem kruchych i łamliwych paznokci można zauważyć deficyty witamin (głównie tych z grupy B oraz A), wapnia, cynku, żelaza, magnezu czy fosforu. Wraz z wiekiem w naszym organizmie zmniejsza się także poziom krzemu, co wywołuje efekt w postaci siwienia włosów, ale również objawia się coraz większą kruchością paznokci.
Dlaczego włosy mogą wypadać?
Objawy w postaci wypadania włosów również mogą – choć nie muszą – wiązać się z niedoborami. Czasem za nadmierne wypadanie włosów odpowiadają stres i nerwice, czasem zmiany hormonalne, a czasem przebyte choroby i przyjmowane leki. Często jednak wypadające włosy, zmniejszenie grubości ich łodygi czy zwolniony wzrost wiążą się z nieodpowiednią dietą, niedoborami białka oraz deficytem kalorycznym.
Inne badania wskazują także na niedobory biotyny, cynku i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych u osób z objawami nadmiernego wypadania włosów. Jak widać, znów problem, wydawałoby się, wizualny, sprowadza się do braków „w środku” i w rzeczywistości jest dużo głębszy.
Co może przyczyniać się do problemów ze skórą?
Za prawidłowe funkcjonowanie skóry – a co za tym idzie, również jej zdrowy wygląd – mogą odpowiadać między innymi witamina A, witamina C, witaminy z grupy B oraz żelazo i selen. Selen łagodzi działanie wolnych rodników, przyczyniając się tym samym do opóźniania procesów starzenia się skóry, żelazo natomiast bierze udział w syntezie kolagenu, toteż ich braki i niedobory objawiają się bladością i suchością skóry oraz pogorszeniem jej wyglądu. W syntezie kolagenu (oraz lipidów skóry) bierze udział również witamina C, a jej niedobór objawia się zasinieniami i wybroczynami na skórze oraz ogólnym osłabieniem dziąseł, skóry i zębów.
Minerały i witaminy niezbędne dla zdrowia skóry, włosów i paznokci
Jak zapewne zauważasz, zarówno w temacie problemów skórnych, wypadających włosów, jak i rozdwajających się i kruchych paznokci punktem wspólnym pozostaje właściwa dieta oraz odpowiednia podaż witamin i minerałów.
Możesz wspomagać się środkami kosmetycznymi czy specjalistycznymi zabiegami „dla urody”, ale jeżeli nie zadbasz o rozwiązanie problemów w sposób kompleksowy, a więc zapewniając sobie odpowiednie dawki wymienionych witamin i minerałów wraz z dietą, szanse na osiągnięcie zdrowego wyglądu skóry, włosów i paznokci maleją.
Na szczęście z reguły nie są to problemy nieodwracalne i bardzo dużo korzyści może przynieść po prostu zmiana diety.
Naturalne składniki w diecie, które pozwolą Ci zadbać o cerę, włosy i paznokcie
Zanim przejdziemy do tego, co warto jeść, przydatne będzie skupienie się na tym, czego w diecie powinno być jak najmniej lub co warto byłoby z niej całkowicie wyeliminować.
Im bardziej naturalna dieta, tym lepiej może być dla organizmu. Dlatego chcąc zadbać o cerę, włosy i paznokcie powinno się w pierwszej kolejności pozbyć z jadłospisu żywności wysoko przetworzonej – gotowców o wątpliwym składzie (na przykład kiepskich parówek, paczkowanych rogalików z czekoladą czy zupek chińskich), fast foodów, słodyczy, czipsów oraz innych słonych przekąsek.
Dobrym elementem zdrowej, naturalnej diety, jest także woda wypijana w odpowiednich dla wagi, wieku i stylu życia ilościach, a także rezygnacja ze słodkich gazowanych napojów i ograniczenie mocnej czarnej kawy oraz herbaty.
Co jeść, aby wzmocnić włosy i paznokcie?
Doskonałym wsparciem dla włosów i paznokci będą kwasy tłuszczowe, witaminy oraz białko. Dostarczysz je z codziennym pożywieniem, ale także decydując nie na włączenie do jadłospisu produktów wspierających urodę, takich jak beauty smoothie czy miksy produktów z kategorii superfood.
Z kolei jako bazę swojego codziennego jadłospisu warto traktować takie składniki, jak:
- Białko: którego doskonałym źródłem są jaja, nasiona roślin strączkowych, ryby i chude mięso.
- Witamina A i karotenoidy: które znajdziemy w przetworach mlecznych (szczególnie maśle i serach), jajach, marchwi, niektórych tłustych rybach, papryce, wątrobie wieprzowej, morelach czy wiśniach.
-NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe: występujące w olejach roślinnych, orzechach, rybach słodkowodnych czy siemieniu lnianym.
- Cynk, miedź i krzem: to jedne z najważniejszych składników mineralnych w diecie osoby dbającej o zdrowe włosy i paznokcie, znajdziemy je m.in. w pestkach dyni, gorzkiej czekoladzie, migdałach, ziarnach sezamu, otrębach, skórkach owoców, brązowym ryżu i ziołach (takich jak skrzyp czy pokrzywa).
Jeżeli wymienione składniki staną się stałym elementem Twojej codziennej diety, istnieją duże szanse, że pozbędziesz się swoich problemów z kruchymi, słabymi i łamliwymi paznokciami oraz wypadającymi, słabymi włosami.
Co jeść, aby poprawić wygląd skóry i utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia?
Choć dieta na zdrową skórę składa się w dużej mierze z elementów wymienionych już w przypadku diety na zdrowe paznokcie i włosy, to warto temu zagadnieniu poświęcić uwagę oddzielnie.
Skóra lubi produkty bogate w witaminę A i karotenoidy, ale również:
- Witaminę C: obecną w czerwonej papryce, owocach cytrusowych, kiszonkach, kiwi, truskawkach, porzeczkach czy pomidorach.
- Witaminę E: którą znajdziesz między innymi w zbożach, jajach, kaszach, orzechach, maśle, olejach roślinnych.
- Witaminy z grupy B: obecne między innymi w roślinach strączkowych (groch, fasola, soja), wieprzowinie, drożdżach (piekarskich oraz piwnych), jajach, wątrobie wołowej i wieprzowej, łososiu, kalafiorze, kapuście, bananach, brzoskwiniach czy szpinaku.
- Żelazo: do źródeł którego należą między innymi wątroba wieprzowa, podroby drobiowe, pestki dyni, kakao, fasola biała, soczewica czerwona, liście pietruszki, groch, kasza jaglana, nasiona słonecznika, płatki owsiane i jęczmienne, migdały, wiórki kokosowe, jaja czy morele suszone.
Aby urozmaicić nieco dietę dla zdrowej skóry, włosów i paznokci, możesz także uzupełnić swój codzienny jadłospis o produkty z grupy superfood, czyli produkty pochodzenia roślinnego o najwyższych wartościach odżywczych.
Pełną listę polskich oraz światowych superfoods znajdziesz w artykule: Lista superfoods. Które rośliny zaliczamy do superżywności?, natomiast jeśli szukasz sprawdzonych, dobrej jakości produktów z tej kategorii, kupisz je w naszym sklepie w dziale superfood – produkty superfoods.
A kiedy już połączysz odpowiednią dietę – czyli wyeliminujesz produkty, które nie służą Twojemu zdrowiu i wyglądowi i zastąpisz je zdrowszymi, bardziej odżywczymi i wartościowymi – z zaopatrzeniem się w superżywność, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że wszelkie problemy, jakie masz z:
- suchą skórą ciała
- kruchymi i łamliwymi paznokciami
- pozbawioną nawilżenia i blasku cerą
- wypadającymi i słabymi włosami
…odejdą w niepamięć.
To jednak nie wydarzy się samo, nawet jeśli odwiedzisz aptekę czy drogerię w poszukiwaniu najlepszych kosmetyków dla skóry, włosów i paznokci albo zainwestujesz w drogie zabiegi w modnej klinice. Zamaskowanie problemów i próby zlikwidowania ich od zewnątrz mogą bowiem okazać się nieskuteczne. Dopiero odpowiednia dieta – dieta na piękne włosy, skórę i paznokcie – może być najwłaściwszą bronią w walce z takimi przeciwnikami, jak suchość skóry, łamliwość paznokci czy wypadanie włosów.
Jeśli borykasz się z tymi problemami, wierzymy, że w tym artykule znajdujesz dla nich rozwiązanie.
Źródła:
Skowrońska M., Rola kosmetologa w edukacji zdrowotnej i żywieniowej na przykładzie wybranych zaburzeń odżywiania i ich wpływie na skórę, włosy i paznokcie, [w:] Aesth Cosmetol Med. 2022;11(3):109-114.
Bojarowicz H., Dźwigulska P, Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki
suplementów diety oraz ich przeznaczenie, [w:] Hygeia Public Health 2012, 47(4): 433-441
Padda I., What are the functions of nails?, [w:] Qeios, Article, Sep 6, 2020.
Brzezińska-Wcisło L., Lis A., Kamińska G., Wcisło-Dziadecka D., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, [w:] PDiA 2003; XX, 5: 260–266
Zawada K., Znaczenie witaminy C dla organizmu człowieka, [w:] HERBALISM [online], 20 grudnia 2016, T. 2, nr 1, s. 22–34.
- Guo E., Katta R., Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use, [w:] Dermatol Pract Concept 2017;7(1):1.
Szymanska I., Zbikowska A., Mitrosz P., Białka - charakterystyka, właściwości i ich alternatywne źródła, [w:] Przemysł Spożywczy 2018, 72, 12.
Bienkiewicz G., Domiszewski Z., Kuszynski T., Ryby słodkowodne jako źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT, [w:] Magazyn Przemysłu Rybnego, 2008, 3.
Szcześniak M., Grimling B., Meler J., Cynk – pierwiastek zdrowia, [w:] Aspekty zdrowotne, tom 70, nr 7, 2014, s. 363-366.
Dawidziak J., Balcerkiewicz M., Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego, [w:] Farmacja współczesna 2016; 9: 1-5.
Szymańska R., Nowicka B., Kruk J., Witamina E – metabolizm i funkcje, [w:] Kosmos. Problemy nauk biologicznych, 58, 2009, 1-2, s. 199-210.
Gryszczyńska A., Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, [w:] Postępy Fitoterapii 4/2009, s. 229-238.
Kunahowicz H., Nadolna I., Iwanow A., Przygoda B., Wartość odżywcza wybranych produktów spożywczych i typowych potraw, wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 2012.